WA Water Awards Honour Roll


2016 WA WATER AWARDS


The 2016 WA Water Awards were announced at the Gala Dinner and Water Awards Night held at the Parmelia Hilton Perth on Friday, 21 October 2016. The Association would like to congratulate and recognise all finalists and the following winners.
2016 Water Professional of the Year
Martin Anda, Murdoch University
Water Professional of the Year: Martin Anda
Program Innovation Award
Waterwise Office Program, Water Corporation with City of Perth & Property Council of Australia
Program Innovation Award Winner
Water Sensitive Urban Design (Grahame Heal) Award
Urban Nutrient Decision Outcomes Tool – Department of Water
WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design Winner
Student Water Prize
(Sponsored by GHD), Ashwin Nayak, Murdoch University
Student Water Prize Winner

Thank you to our sponsors:
 
 
     

2015 WA WATER AWARDS


The 2015 WA Water Awards were announced at the Gala Dinner and Water Awards Night held at the Duxton Hotel Perth on Friday, 20 November 2015. The Association would like to congratulate and recognise all finalists and the following winners.
2015 Water Professional of the Year
Mike Harold, Inside Infrastructure
Water Professional of the Year: Mike Harold
Undergraduate Water Prize
Luke Murphy, Rottnest Island Sustainable Water Expansion Project, Murdoch University
Undergraduate Water Prize: Luke Murphy
Infrastructure Project Innovation Award
Pilbara Clearwater Alliance, Water Corporation and Downer
Infrastructure Project Innovation Award Winner
Research Innovation Award
Evaluation of Vibratory Shear Membrane Technology for Concentrate Minimisation and Brine Recovery/Recycling, National Centre of Excellence in Desalination Australia
Research Innovation Winner
Water Resource Management Award
River Health Assessments Using The South West Index Of River Condition, Department Of Water
Water Resource Management Award Winnners
2016 Young Water Professional of the Year
Halinka Lamparski, Essential Environmental
Young Water Professional of the Year: Halinka Lamparski
Infrastructure Innovation Award
Ravenswood Pump Station Control System Upgrade – One Stone Consulting with Water Corporation
Infrastructure Project Innovation Award Winner
Innovating for Sustainability (Small Business) Award
(Sponsored by Department of Water and Water Corporation) 
Development and Implementation of the Anammox Process for Nitrogen Removal from Wastewater – Environmental Engineers International
Innovating for Sustainability (Small Business) Award Winner

Photo gallery

2016 WA Awards

Click here to view all pictures of the event.

 
 
           
     
2015 Young Water Professional of the Year
Ben Mitchell, Jacobs
Young Water Professional of the Year: Ben Mitchell
Program Innovation Award
Rural Water Plan, Department Of Water

Program Innovation Award Winner
Conservation and Efficiency Award
Canning City Centre Arterial Drainage Plan, Essential Environmental
Conservation and Efficiency Award
WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design
Urban Waterways Renewal, Department Of
Water And South East Regional Centre For Urban Landcare
WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design Winner

Photo gallery

2015 WA Awards

Click here to view all pictures of the event.

2014 WA WATER AWARDS

The WA Water Awards 2014 were announced at a special dinner on Friday, 25 November 2014. Over 250 guests attended the evening enjoying entertainment from FreeHold Jazz, MC Russell Wolfe followed by the DJ at the end of the night.

Congratulations to all of the award winners who had the opportunity to be considered for the national awards announced at Ozwater in May 2015. 

Water Professional of the Year (Joint Winners)
Daniela Tonon, Herbert Smith Freehills and Malcolm Robb, Department of Water
Water Professional of the Year
Undergraduate Water Prize
Rhys Cater, Curtin University

Undergraduate Water Prize Winner
Infrastructure Project Innovation Award
Geothermal Heating Project, Busselton Water
Infrastructure Project Innovation Award Winner
Conservation and Efficiency Award
Yakamia Creek Arterial Drainage Plan, Essential Environmental
Infrastructure Project Innovation Award Winner
Resource Management Award
Water Information Reporting, Department of Water
Resource Management Award
Young Water Professional of the Year 
Emma Rose, Water Corporation

Young Water Professional of the Year
Program Innovation Award
Wave Energy to Desalinated Water, Carnegie Wave Energy and Mak Industrial
Program Innovation Award Winner
Research Innovation Award
Marsden Jacobs and Associates
Research Innovation Winner
WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design
Bannister Creek Living, City of Canning
WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design Winner

2013 WA WATER AWARDS


Water Professional of the Year
Josh Byrne, Josh Byrne & Associates

Young Water Professional of the Year
Liz Pattison, Parsons Brinckerhoff

Undergraduate Water Prize
Stacey Underwood, University of Western Australia

Program Innovation 
Managing Water Efficiency for Business, Water Corporation

Infrastructure Project Innovation 
The Groundwater Replenishment Trial, Water Corporation

Research Innovation 
The Denmark River - From Salty To Drinkable, Department Of Water

WA Conservation & Efficiency 
Bluegum Woodchip Facility, Albany Plantation & Export Company

WA Grahame Heal Water Sensitive Urban Design 
Protecting Geographe Bay Through Integrated Stormwater Management, Geographe Catchment Council/City Of Busselton

WA Resource Management 
The Farm Dam Planning And Allocation Tool, Department Of Water & Sinclair Knight Merz

WA Recycling

Project H2o: Chemistry Research To Ensure Community Acceptance Of Sustainable Water Reuse, Chemcentre

Urban Drainage Asset Innovation - Presented By: Stormwater Industry Association (WA)
Parkfield Water Quality Management Plan, TME

2012 WA WATER AWARDS


Water Professional of the Year
Grahame Heal 

Young Water Professional of the Year
Danielle Brunton, Emerson Stewart/PRC Group

Undergraduate Water Prize
Laura Thwaites, University of Western Australia

Program Innovation
Integrated Regional Water Efficiency Program, Water Corporation 

Infrastructure Project Innovation 
Collie Desalination Plant, Verve Energy & PDC Group

Research Innovation 
New Valve Technology for Waterless Urinals, Urimat

WA Conservation & Efficiency 
Water Retentive Aquamor Soil and Mulches, Eclipse Soils

WA Resource Management 
The Glades at Byford, LWP Property Group

WA Waterwise Business
Central Park Management

WA Waterwise Council

Shire of Capel

WA Waterwise School
Lynwood Senior High School

2011 WA Water Awards


Water Professional of the Year
John Colwill

Young Water Professional of the Year

Stefan Davidov, Water Corporation

Undergraduate Water Prize
Raphael Flavigny, Murdoch University

Program Innovation
Water Corporation, Department of Water & ICLEI

Infrastructure Project Innovation 
Water Corporation

Water Innovation 
CSIRO Land and Water & Department of Water

WA Conservation & Efficiency 
Eastern Metropolitan Regional Council 

WA Recycling Merit
National Lifestyle Villages

WA Waterwise Business (Joint Winners)
IPM Operation and Maintenance Kwinana and Mount Hospital

WA Waterwise Council
City of Joondalup

WA Waterwise School

Spearwood Primary School

WA Waterwise Specialist
The Watershed Water Systems

2010 WA Water Awards


Water Professional of the Year
Wayne Prangnell, Shire of Augusta Margaret River

Young Water Professional of the Year
Josh Byrne, Josh Byrne & Associates

Undergraduate Water Prize
Alice Drummond, University of Western Australia

Program Innovation
Margaret River Water Efficiency Program, Water Corporation

Infrastructure Project Innovation 
Cloudbreak Managed Aquifer Recharge Scheme, Fortescue Metals Group

Water Innovation 
Modular Mobile Water Treatment Plant, WAT Australia

WA Conservation & Efficiency 
Living Smart Household Program, Department of Transport

WA Resource Management 
Sustainable Water Management Initiatives, Durack Institute of Technology

WA Recycling Merit
Characterising Treated Wastewater for Drinking Purposes Following Reverse Osmosis Treatment, Department of Health

WA Waterwise Business
Burswood Entertainment Complex

WA Waterwise Council
City of Subiaco

WA Waterwise School
Ardross Primary School

WA Waterwise Specialist
Great Gardens

Here are some words from AWA CEO Jonathan McKeown to encourage you to enter: "The challenges for the Australian water industry are many and varied due to our variable and volatile climate. As water professionals we are required to develop unique responses to these challenging situations.  In recent years Western Australia in particular has had to be particularly inventive as they respond to a drying climate, and a resources boom.  I encourage you to nominate yourself, your organisation or a fellow water professional for these prestigious awards."     

On winning a National Infrastructure Innovation Award Doug Brown, past Manager Water at Fortescue Metals Group said: “The team is delighted to win such a prestigious award. It is an honour to be recognised by the Australian water sector for the work that has been achieved by this scheme. Effective management of groundwater is both integral to the success of the mining operation and critical to social and environmental sustainability.”